12 oktober 2026

Boek brengt geschiedenis Haags Dolhuys tot leven

Hoe zag de geestelijke gezondheidszorg er in Den Haag eeuwen geleden uit? Corry van Straten, vrijwilliger bij het Historisch Genootschap van Parnassia Groep, onderzocht de geschiedenis van het Haagse Dolhuys. Op donderdag 8 oktober presenteerde zij haar derde boek: Het huis aan het Slijkeinde, het Haagse Dolhuys in de 18e eeuw.  

Familie  

Van Straten beschrijft hoe mensen met psychische problemen vanaf de Middeleeuwen tot 1795 werden verzorgd. Familie speelde daarbij een belangrijke rol. Als verzorging thuis niet meer mogelijk was, kon de burgemeester toestemming geven voor opname in het Dolhuys.

De familie betaalde voor de zorg en kon extra voorzieningen bekostigen. Soms droegen meerdere familieleden bij of werd betaald met goederen, zoals servies, linnen of groenten.

Er zijn schrijnende gevallen bekend van families die grote financiële offers brachten om hun familielid goed te laten verzorgen.

 

Het boek besteedt ook aandacht aan structuur, dagbesteding en de organisatie van de zorg. Sommige onderdelen vertonen volgens Van Straten overeenkomsten met de huidige ggz. 

Eerste exemplaar

Burgemeester Jan van Zanen nam het eerste exemplaar in ontvangst en zei: “Het is uw verdienste dat de geschiedenis van de GGZ in Den Haag nu op schrift is gesteld. U heeft deze mensen (de patiënten) die u noemt in uw boek  niet alleen een naam gegeven maar ook een plaats in onze geschiedenis."

Namens Parnassia ontving bestuurder Richard Prins eveneens een exemplaar: “Wat mij raakt in de stad Den Haag is, dat er eeuwen geleden al zoveel aandacht was voor mensen met een psychische kwetsbaarheid. De aandacht voor deze mensen bestaat nog steeds in deze stad.”

Historisch Genootschap

De boekpresentatie werd georganiseerd door het Historisch Genootschap van Parnassia Groep, in samenwerking met Wijkorganisatie Kortenbos. Het genootschap beheert de historische collectie van Parnassia Groep en organiseert activiteiten over de geschiedenis van de Haagse ggz.